RADIO HEY - The Power Of Rock!
 
Play Live
Vítejte na stránkách HEY Radia, dnes je sobota 20. července 2024 | svátek má Ilja, zítra Vítězslav  
Pořady Petra Gratiase | 25 nejlepších alb ČS | Kytaroví hrdinové
Přehledy hostů, odvysílané pořady

Vysílací časy: Premiéra - každé pondělí od 21:00 hodin
Základní info o Petrovi: zde>>
Dotazy k pořadu: e-mail

Aktuálně připravujeme do vysílání:

17. prosince 2018 | MĚSTO ER – FRAMUS FIVE (Supraphon 1971)
Album Město ER lze do jisté míry nazvat koncepčním (monotematickým) projektem. První polovinu alba tvoří dlouhá skladba, pojmenovaná podle básně Josefa Kainara, jehož umělecké ztvárnění dodalo albu nezaměnitelný charakter virtuální vznešenosti a básnivé obrazy. Druhou stranu pak tvoří jednotlivé na původní koncept nijak nenavazující písně. Hudebně lze hovořit o blue-eyed-soulu ve spojení s rockem a jazzem. Také tohle album pronásledovala cenzura, které vadil původní obal, který byl nesmyslně dáván do souvislosti s příjezdem okupantských vojsk Varšavské smlouvy. Album bylo nahráno v sestavě Michal Prokop (sólový zpěv), Luboš Andršt (kytara), Ladislav Trnka (varhany, klavír), Ladislav Eliáš (baskytara) a Karel „Káša“ Jahn (bicí nástroje). Vzniklo tak působivé, do jisté míry nadčasové dílo s ambicí vytvořit velký projekt. Zásadní je samozřejmě monumentální kompozice Město ER, ale i skladby Tys kámen nebo Noc je můj den. Produkce: Hynek Žalčík.


10. prosince 2018 | MEDITACE – BLUE EFFECT (Supraphon 1970)
Album Meditace mělo být původně natočeno jako meditativní projekt složený z přemýšlivých filosofujících textů Jaroslava Hutky a rockového hudebního doprovodu. Projekt je složen ze strany A (nazpívané česky) a strany B (nazpívané anglicky). Bohužel do realizace alba vstoupila cenzura, která nastoupila po pádu dubčekovské doby. Hutkovy texty nebyly schváleny a bylo zde riziko, že album nevyjde. Přetextování se ujal Zdeněk Rytíř. Albu byl ponechán původní název. Strana A byla některými hudební mi kritiky označena za nepříliš šťastnou svým pojetím, zatímco strana B měla správný rockový odpich. Střídá se zde blues s rockem a psychedelií. Za nejsilnější momenty lze označit Blues About Stone, Rainy Day, Deserted Alley, ale i hymnickou Paměť lásky a psychedelicky laděnou Blue Effect Street. Album bylo natočeno v sestavě: Radim Hladík (kytary, varhany), Vladimír Mišík (sólový zpěv, akustická kytara, congo, foukací harmonika, flétna, tamburína), Jiří Kozel „Mužík“ (baskytara, zpěv) a Vlado Čech (bicí nástroje, percussion). Album kapely je cenným reliktem doby, na dalších albech se hudba Blue Effectu už od původního konceptu diametrálně vzdálila. Producentem alba byl Michael Prostějovský.


3. prosince 2018 | ZVOŇTE ZVONKY – PRÚDY (Supraphon 1969)
Album Zvoňte zvonky je prvním projektem bratislavské skupiny Prúdy a také prvním vydaným slovenským bigbítovým (rockovým) albem, vydaným ještě na českém labelu Supraphon. Skupina Prúdy kupodivu nevychází ze zahraničních modelů hudby Beatles nebo Rolling Stones, ale zachovává si svou víceméně písničkářskou formu. Frontmanem kapely byl skladatel, zpěvák a kytarista Pavol Hammel, ale významným elementem byl i velmi talentovaný varhaník a skladatel Marian Varga. Album bylo natočeno v sestavě: Pavol Hammel (kytara, foukací harmonika, sólový zpěv), Peter Saller (kytara), Marian Varga (varhany, klavír, harpsichord, zvonky), Fedor Frešo (baskytara, mandola), Vlado Mallý (bicí nástroje). Za zásadní písně lze označit Zvoňte zvonky, Čierna ruža, Jesenné litánie nebo Pojď so mnou. Pavol Hammel vtiskl albu osobitou pečeť interpretace epických a lyrických textů se zajímavým zpívaným vypravěčským stylem. Producentem alba byl Pavol Zelenay.


26. listopadu 2018 | THE MATADORS (Supraphon 1968)
Eponymní album pražské skupiny The Matadors prezentuje náročnější uchopení bigbítu, v němž se promítají prvky blues, rhythm and blues, blue-eyed-soulu a psychedelie. Kapela patřila a dodnes historicky patří mezi špičku domácí scény. Na albu, které vyšlo na prahu léta 1968 je převážná většina skladeb zpívaná v angličtině. Kapela jako jedna z mála dostala příležitost po vystupování v tehdejší NDR, také v NSR, Švýcarsku a Belgii. Kapela měla kvalitní zahraniční aparaturu Dynacord a hudebníci si nakoupili ve Švýcarsku i zahraniční nástroje. Bylo nahráno v sestavě: Radim Hladík (kytara), Jan Farmer Obermayer (varhany, klavír, saxofon, zpěv), Viktor Sodoma (sólový zpěv, percussion), Otto Bezloja (baskytara) a Tony Black (bicí nástroje, percussion). Na albu jsou výtečné skladby jako např. Out Of The Reach, Get Down From The Tree, nebo Shotgun.


19. listopadu 2018 | ŽELVA (Supraphon 1968) - OLYMPIC
Album Želva je nejen prvním albem pražského Olympiku, ale také prvním československým bigbítovým (rockovým) albem. Autorsky v drtivé většině pokryl prostor tandem Janda / Chrastina. Bylo nahráno v sestavě: Petr Janda (sólová kytara, zpěv), Ladislav Klein (doprovodná kytara, zpěv), Miroslav Berka (klavír, varhany, foukací harmonika), Pavel Chrastina (baskytara, zpěv) a Jan Antonín "Sorry" Pacák (bicí nástroje, percussion, flétna, zpěv). Jsou zde klasické písně kapely Vzpomínka plíživá, Snad jsem to zavinil já, ale také otisk hudební psychedelie Psychiatrický prášek.... Patří mezi rané zásadní projekty domácí hudební scény.


Archiv pořadu Kytaroví hrdinové:

24. září 2018
Posledním hostem ve studiu bude Emil Kopřiva (1956).
Český hudebník, kytarista a skladatel, známý jako člen brněnských rockových skupin Synkopy a Futurum. Do Synkop přišel na začátku roku 1981 a působil zde jako jeden ze dvou kytaristů společně s jedním ze zakladatelů skupiny Dále se stal členem nově vzniklé skupiny Futurum, kde byl opět jedním ze dvou kytaristů.

Emil Kopřiva následně založil vlastní skupinu Špilberk, která navázala na poslední období Futura.

10. září 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude JERRY GARCIA (1942-1995).
Kytarový multiinstrumentalista, skladatel. Jedna z vůdčích osobností významné skupiny amerického západního pobřeží GRATEFUL DEAD, která prošla mnoha stylovými proměnami a zachovala si vysokou úroveň.

3. září 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude DAVE EDMUNDS (1944).
Britský kytarista a skladatel, pocházející z Walesu. Prošel řadou skupin, tou nejzásadnější byli pravděpodobně Love Sculpture. Proslul mj. i tím, že mistrovsky nahrál skladbu Sabres Dance (Šavlový tanec) od arménského hudebního skladatele Arama Chačaturjana z baletu Gajané.

27. srpna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude ADRIAN GURVITZ (1949).
Britský kytarista a skladatel. Působil ve skupině GUN, s nimiž nahrál legendární skladbu Race With The Devil s působivým kytarovým sólem, ale také ve skupině BAKER, GURVITZ ARMY...

20. srpna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude ANDONIS "CIVOŠ" CIVOPULOS (1953).
Ostravský kytarista, skladatel a producent řeckého původu. Hrál v řadě skupin působících na severní Moravě, ale proslul jako kytarista v kapele Ivo Pavlíka, později v nekompromisní rockové skupině Special, která doprovázela uznávanou zpěvačku Věru Špinarovou. Účinkuje ovšem i v dalších různých projektech a na severní Moravě patří mezi nejrespektovanější instrumentalisty svého žánru. Dokázal se prosadit i v rámci bývalého Československa.

6. srpna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude MICHAL "MIŠO" KOVALČÍK (1965).
Slovenský kytarista, skladatel, aranžér působící napříč žánry na slovenské hudební scéně, ale je známý i v českém prostředí. Michal Kovalčík bude hostem ve studiu naživo a nabídne i svou kytarovou prezentaci!

30. července 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude MICK RONSON (1946).
Anglický multiinstrumentalista, ale především kytarista, působící ve skupinách The Mariners, The Crestas, The Voice, The Rats. Prosadil se však zásadně po boku zpěváka a performera Davida Bowieho, ale i vlastními projekty..

23. července 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude LES HARVEY (1944-1972).
Skotský kytarista, vedle Mannyho Charltona a Jimmyho McCullocha nejpozoruhodnější kytarový hudebník ze skotského prostředí, který se dokázal prosadit i mimo Skotsko. Bratr Alexe Harveyho. Prošel skupinami Alex Harvey And His Soul Band, Blues Council, Cartoone, ale nejvýznamnější kapelou jeho poměrně krátké hudební kariéry byla skupina Stone The Crows.

16. července 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude MICK BOX (1947).
Prošel skupinami Stalkers, která změnila později název na Spice. Manažer Gerry Bron navrhl kapele jiný údernější název podle záporné postavy z románu Charlese Dickense David Copperfield - Uriáš Heep. Kapela tedy přijala název URIAH HEEP a v ní Box z původní sestavy jako jediný působí dodnes.

9. července 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude MANNY CHARLTON (1941).
Skotský kytarista, skladatel, příležitostný hráč na klávesové nástroje a producent. Původně narozen ve Španělsku, ale později se jeho rodina přestěhovala do Skotska. Proslul jako instrumentální pilíř skotské rockové skupiny NAZARETH.....

2. července 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude TONY IOMMI (1948).
Narozen v Handsworthu - ve čtvrti Birminghamu v Británii. Obdivoval kytaristu Shadows - Hanka Marvina, který ho inspiroval ke hře na kytaru. V 17 letech utrpěl vážný úraz ruky - přišel o konečky prostředníku a prsteníku. Tento handicap ale poměrně rychle zvládl a hrál na kytaru dál bez omezení. Byl členem skupin The Rockin´ Chevrolets, The Rest, Mythology a Rare Breed. Poté Polka Tulk Blues Company a Polka Tulk. Nakonec to byli Earth. Krátce působil v řadách Jethro Tull a poté už následovala legendární kapela Black Sabbath……

25. června 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude CHRIS SPEDDING (1944).
Anglický kytarista a skladatel. Působil ve skupině Jacka Bruce, také v undergroundové kapele Battered Ornaments - Pete Browna, v jazzrockové skupině trumpetisty Iana Carra - Nucleus,. spolupracoval i s Eltonem Johnem a natočil řadu vlastních alb. Hitem se stala jeho skladba Motor Biking (1975). Mezinárodně uznávaný instrumentalista v anglo-americkém prostředí.

18. června 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude ROGER McGUINN (1942).
Proslul jako zakladatel, sólový kytarista, skladatel a zpěvák v legendární americké skupině šedesátých let BYRDS, se kterou je neodmyslitelně spjat. Tato kapela patřila mezi uskupení spojující prvky soft rocku, folku, country, ale i psychedelického rocku. Propagátor elektrické dvanáctistrunné kytary (Rickenbacker), ovlivnil i samotného George Harrisona z Beatles ve skladbě If I Needed Someone (1965).

11. června 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude GEORGE THOROGOOD (1950).
Americký kytarista, skladatel a zpěvák. Narozen na východním pobřeží, v tzv. Nové Anglii. Čelný představitel blues rocku, boogie a rock and rollu.

4. června 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude PHIL MANZANERA (1951).
Anglický kytarista, skladatel a aranžér, který proslul svým členstvím ve skupině ROXY MUSIC, ale i na vlastních projektech orientovaných k progressive rocku, ale také třeba spoluprací s fenomenálním baskytaristou Jackem Brucem, s kytaristou Davidem Gilmourem, ale i s Pink Floyd (bez Rogera Waterse).

28. května 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude TERRY KATH (1946).
Narozen 31. ledna 1946 jako Terry Alan Kath na americkém Středozápadě, v třetím největším americkém městě Chicagu, ve státě Illinois. Proslul jako sólový kytarista a zpěvák v americké jazz rock fusion kapele "první generace" s názvem CHICAGO TRANSIT AUTHORITY, která si po prvním projektu změnila název na Chicago. Velký obdivovatel Jimiho Hendrixe, který zdařilým způsobem implantoval syrové kytarové riffy do skupiny studovaných hudebníků orientovaných na moderní jazz. Po jeho tragické smrti skupina výrazně změnila styl k mainstreamovému popovému proudu.

21. května 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude RANDY CALIFORNIA (1951-1997).
Americký kytarista, skladatel a zpěvák, který se proslavil v americké skupině Spirit. Osobně se přátelil s Jimi Hendrixem, ještě před jeho odjezdem do Británie a nebýt jeho neplnoletosti, pravděpodobně by s Hendrixem odletěl do Evropy také.... Ve své hudbě kombinoval psychedelický rock s hard rockem, jazzem, blues, ale i s prvky americké lidové hudby.

14. května 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude RY COODER (1947).
Americký kytarista (multiinstrumentalista), skladatel. Těžko zařaditelný hudebník, překračující žánry.
Hrál mimo jiné s avantgardním zpěvákem (a malířem) Donem van Vlietem ve skupině bizarního názvu Captain Beefheart And His Magic Band. Napsal hudbu pro řadů filmů, například Paris/Texas (1985) režiséra Wima Wenderse, anebo Geronimo - americká legenda (1992) režiséra Waltera Hilla.

7. května 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude MARK FARNER (1948).
Kytarista, hráč na klávesové nástroje, foukací harmoniku, skladatel a zpěvák.
Proslavil se jako frontman americké hardrockové skupiny GRAND FUNK RAILROAD, pocházející z amerického státu Michigan. Dnes vás čeká pořádná porce syrové, dravé, ale melodické hudby. Výkon kapely byl srovnáván počtem decibelů startu Concorde a ve své době se stali nejhlasitější kapelou na světě!

30. dubna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude Billy GIBBONS (1949).
Americký kytarista, skladatel a zpěvák. Dřívější člen skupin Coachmen a The Moving Sidewalks.
Proslul ovšem především jako jeden z "vousáčů" texaské skupiny ZZ Top, spojující prvky jižanského rocku, blues rocku a hard rocku. Nositel několika amerických vyznamenání.

23. dubna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude BONNIE RAITT (1949).
Americká kytaristka, skladatelka, zpěvačka, která se na hudební scéně pohybuje v oblasti blues, rocku, country. Jedinečná instrumentalistka, která se dokázala prosadit v hudebním prostředí mužů jako jedinečná a originální osobnost. V USA a Kanadě je vnímána jako populární osobnost. Velkou pozornost vzbudila koncertem Live In Montreux na prestižním festivalu světového formátu. Píše vlastní písně, ale pravidelně přepracovává i skladby jiných autorů. Spolupracovala mj. i s legendou amerického blues Johnem Lee Hookerem.

9. dubna 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude STEVE MORSE (1954)
Významný americký kytarový hráč. Proslavil se členstvím ve skupinách DIXIE DREGS, STEVE MORSE BAND a v neposlední řadě i jako člen legendárních DEEP PURPLE, ve kterých nahradil kytaristu Ritchieho Blackmorea.
Steve Morse je technicky brilantní hráč, jehož žánrový styl je rozkročen mezi jižanským rockem, hard rockem, blues rockem, jazz rockem, ale i funkem. Ne náhodou byl vybrán jako jeden ze sparing partnerů kytarového virtuosa Joe Satrianiho do slavné G3.


Přehled hostů | již odvysílané pořady | všechny pořady si budete moci poslechnout v sekci archiv (připravujeme): ARCHIV

26. března 2018 repríza 2.4.2018
Virtuálním hostem ve studiu bude Martin BARRE
Britský kytarista, příležitostný saxofonista a flétnista, který proslul zejména jako hudebník, který stál 40 roků po boku frontmana, multiinstrumentalisty Iana Andersona ve slavné skupině Jethro Tull. Kromě toho sporadicky účinkuje ve vlastní kapele Martin Barre Band
19. března 2018
Virtuálním hostem ve studiu bude Chuck BERRY
Skutečný král kytarového rock and rollu. Stal se klasikem už za svého bouřlivého života a inspiroval svým stylem hry řadu kytaristů na světě Autor řady skladeb, které jsou dodnes přepracovávány a už i v minulosti posloužily jiným slavným kapelám.
Např. THE BEATLES (Rock And Roll Music, Roll Over Beethoven, Memphis Tennessee...)
nebo ROLLING STONES (Carol, Come On, Little Queenie...) JOHN LENNON (You Can´t Catch Me)
či TEN YEARS AFTER (Sweet Little Sixteen)

12. března 2018
virtuálním hostem ve studiu bude ALLAN HOLDSWORTH
Britský kytarista, houslist a skladatel, který proslul na platformě progressive rocku a jazz rock fusion. Působil ve skupinách IGGINBOTTOM, SUNSHIP, NUCLEUS, TEMPEST, SOFT MACHINE, TOINY WILLIAM´S LIFETIME, GONG, JEAN-LUC PONTY, U.K., BRUFORD a samozřejmě, vydával i vlastní albové projekty podepsané jeho jménem. Po předešlých dvou profilech víceméně folkrockového zaměření, přichází náročnější varianta hudby s brilantním kytarovým sólistou, který patřil nejen v Evropě, ale i v USA mezi nejuznávanější instrumentalisty.

5. březen 2018
Virtuálním hostem ve studiu byl NEIL YOUNG
Kytarista a zpěvák působící v oblasti Folk Rock, Country Rock a Grunge Rock.

26. únor 2018 | Virtuálním hostem ve studiu byl Steve Stils (1945).
Americký kytarista a multiinstrumentalista. Hrál ve skupinách Buffalo Springfield, na projektu Supersession, v Crosby, Stills, Nash and Young, Manassas. Je představitel amerického Folk-rocku a psychedelického rocku.

Základní informace o Petrovi Gratiasovi:

Petr Gratias pracoval jako autor a moderátor letech 2006 až 2009. Připravoval tematické pořady Rock Caffé a později Rock Antikvariát. Je orientován především na hudbu šedesátých a sedmdesátých let s poměrně širokým záběrem.

Na zahraniční scéně například The Beatles, Cream, Pink Floyd, Led Zeppelin, Atomic Rooster, Jimi Hendrix, King Crimson, Mahavishnu Orchestra, Jethro Tull, Bob Dylan.

Na domácí scéně například Blue Effect, Matadors, Etc..., Framus Five, Collegium Musicum, Jazz Q, Progres, Synkopy, Marsyas, Fermáta. Je autorem a spoluautorem knih Černý racek - o Oldřichu Veselém (Vakát 2009), V erbu Progres - o brněnské artrockové skupině (Jota 2014) a Decibely nad Brnem (Jota 2015).

V současné době pracuje na projektu o 25 předčasně zesnulých osobností česko-slovenské bigbítové potažmo rockové scény. Píše recenze do hudebního tisku a sleevenotes na CD. Hraje na dvanáctistrunnou kytaru, na různé percussion, zpívá a píše texty - ve skupině Seniors.

HEY Radio Vás vítá, jste tu jako neznámý posluchač. Zaregistrujte se
Home |  Program  |  Pořady  |  Hudba  |  PlayListy  |  Mp3  |  on-Air  |  Diskuse  |  Radio  |  Lidé  |  Partneři  |  Kontakt  |  Rss  | LogIn  | 
© JOE Media s.r.o. 2005 - 2024, phpRS redakční systém

Mobilní aplikace ke stažení WIA