Radio HEY se dnes připojí k akci Motlitba pro Martu v 17:11 hod.
Autor: administrator <mirek@pycha.net>,
Téma: Informace,
Vydáno dne: 17. 11. 2023
Spolek Díky, že můžem, který se skládá ze studentů a mladých lidí, kterým život ve svobodě a demokracii nepřijde jako samozřejmost, chtějí tyto hodnoty a principy připomínat a dále na nich stavět.
Radio HEY se též zapojí do iniciativy společného rádiového vysílání Modlitby pro Martu 17.11. v 17:11 hodin.
Večer od 19:00 hodin v živém vysílání v pražském studiu také zavzpomínáme s naším hostem na události před 34 lety.
V minulém roce hit zazněl 17. 11. v 17.11 hod. současně na téměř čtyř desítkách komerčních i nekomerčních rádiových stanicích. Společně jsme tak umožnili lidem uctít a oslavit státní svátek mimo Národní třídu. Děkujeme, že se i letos k nám připojíte.
TZ:
Modlitba pro Martu
Historie
Původní název písně byl pouze Modlitba, ale dnes se o ní nemluví jinak než jako o Modlitbě pro Martu. Autoři jsou Jindřich Brabec a Petr Rada a napsali ji pro jeden z dílů televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. Píseň vychází z textu Jana Amose Komenského z díla Kšaft umírající matky Jednoty bratrské.
Speciální náboj daly skladbě okolnosti, za kterých byla nahrána. S čerstvou písničkou jel Brabec, zhruba dva dny po začátku okupace (23. nebo 24. srpna 1968), do nahrávacího studia, kde už čekala Marta Kubišová. Po cestě mu sovětští vojáci ale prostřelili kolo u auta, a tak nezbylo, než aby text diktoval po telefonu. Martě Kubišové se pak pásek se záznamem písně podařilo provézt přímo do rozhlasu. Než došlo k úplnému zákazu vysílání písně, prodalo se na tu dobu úctyhodných 80 tisíc exemplářů nosičů. Vlivem okolností píseň tak vymazala Martu Kubišovou na 20 let z české hudební scény.
V roce 1989 Marta píseň, společně s hymnou, zazpívala z balkónu pražského Melantrichu na Václavském náměstí a to po boku Václava Havla. Díky tomu se stala jedním ze symbolů sametové revoluce tak, jako kdysi značila odpor proti okupaci Československa.
Současná iniciativa
Spolek Díky, že můžem, který již devátým rokem pořádá oslavy 17. listopadu na Národní třídě, je organizace skládájící se ze studentů a mladých lidí, kterým život ve svobodě a demokracii nepřijde jako samozřejmost, a proto chtějí tyto hodnoty a principy připomínat a dále na nich stavět. Na základě toho vznikla iniciativa, díky které tradičně zaznívá Modlitba pro Martu 17. 11. v 17.11 hod. současně na téměř čtyř desítkách komerčních i nekomerčních rádiových stanicích. Společně tak studenti umožnili lidem uctít a oslavit státní svátek i mimo Národní třídu.